Aktuálně ze Štolcovy: rekonstruujeme z plných sil

25. 10. 2022

Neúnavně pracujeme na našem plánu vybudovat chráněné bydlení, které umožní několika vozíčkářům žít co nejsamostatnějším životem. Jak víte z minulého příspěvku, koncem srpna si dům v brněnských Černovicích, kde bydlení vzniká, vzala do parády stavební firma. Jak stavební práce pokračují a v jakém „rozpoložení“ najdete dům na Štolcově ulici teď?

Máme vybouráno

Pracovníci nezaháleli a měsíc od začátku rekonstrukce stihli dům kompletně vybourat takzvaně „na cihlu“. Revizí prošlo potrubí, elektroinstalace i krovy. Kromě toho jsme se také pustili do oken. Čelní stranu domu už jsme v předchozím měsíci osadili novými plastovými okny, směrem do zahrady jsme původní stará okna vybourali a připravili prostor pro větší, abychom do budoucí kuchyně a koupelny dostali více světla. Při budování bydlení bez bariér je potřeba myslet na věci, které by u běžného domu byly samozřejmostí, třeba právě u oken jsme řešili níže umístěné okenní kliky, na které budoucí obyvatelé domu bez problémů dosáhnou. Nachystali jsme taky prostor na výtahovou šachtu. Bez výtahu se třípatrový řadový dům, který má sloužit jako bezbariérové bydlení pro pětici lidí, kteří se pohybují na vozíku, v žádném případě neobejde.

Projektanti míní…

Kdo už někdy rekonstruoval, ten dobře ví, že projekt míní, ale starý dům mění… A to se potvrdilo i v našem případě. V průběhu stavebních prací a po konzultacích s geodety jsme uznali, že projekt potřebuje pár úprav. Momentálně už ale dokončujeme přepracovanou projektovou dokumentaci, aby se na stavbu co nejdříve mohli v plné polní vrhnout řemeslníci a nynější staveniště se postupně začalo zase o trochu více podobat útulnému bydlení, které zde chceme vybudovat.

Výhled do budoucna

Nad naším projektem chráněného bydlení jsme strávili už pěkných pár dnů, týdnů a měsíců práce. Financujeme jej za výrazné podpory evropských fondů, za přispění města Brna a v neposlední řadě také z veřejné sbírky, do které se zapojily i známé osobnosti a podniky města Brna. A cíl už je na dohled! V lednu 2024 by mělo nové chráněné bydlení otevřít své bezbariérové dveře pěti lidem s postižením. Aby se všechno povedlo, bez vaší pomoci se ale neobejdeme.