O projektu

Jak chráněné bydlení funguje?

Chráněné bydlení je ideální volbou pro lidi, kteří chtějí žít aktivně a sami řídit chod své domácnosti. Vážný zdravotní stav, který vyžaduje pomoc jiné osoby při běžných denních situacích, jim ale zcela nezávislý život znemožňuje. Právě chráněné bydlení je proto vhodným kompromisem. To naše je určené osobám ve věku 19 až 80 let s těžkým tělesným postižením, případně s přidruženou zrakovou vadou. Osobám s potřebou vysoké míry podpory (3. a 4. stupeň závislosti) poskytne potřebnou péči osobních asistentů ve dne i v noci, zároveň ale možnost rozhodovat o svém životě a převzít za něj zodpovědnost.

Všichni klienti se společně podílejí na nákladech za bydlení i péči o domácnost. Společně s asistenty nakupují, uklízí nebo plánují volný čas. Kdykoliv však mohou odjet, vyrazit na výlet s přáteli nebo si pozvat návštěvu. Zkrátka vše, co k dospělému životu patří.

Projekt v kostce

  • Rozpočet projektu: 18 milionů
  • Plánované otevření: leden 2024
  • Počet lůžek: 5
  • Počet pater: 3

Jak se staví nový domov?

Projekt chráněného bydlení rozhodně nevznikl na koleni. Jen samotné přípravě jsme se věnovali více než 2 roky. Pro to, abychom mohli usilovat o evropský grant, bylo nutné připravit detailní studii proveditelnosti, plán rekonstrukce i přesné rozpočty a harmonogram prací. Spolupracovali jsme s dotační agenturou, architekty i bankovními institucemi tak, aby vše proběhlo transparentně a bez komplikací. A v lednu 2024 se nám nové chráněné bydlení podařilo otevřít pro klienty!

Z třípatrového domu postupně vzniknul plně bezbariérový domov pro pět vozíčkářů. Příkré schody jsme nahradili širokou chodbou, podlahy v prvním patře zvedli a vybudovali široký vjezd na terasu. V prvním a druhém patře vznikly bytové jednotky se dvěma samostatnými pokoji a společnou koupelnou a kuchyní. Starou půdu jsme upravili na střešní apartmá doplněné o odpočinkovou místnost pro asistenty. Do všech pokojů vede z přízemí prostorný výtah. Do budoucna upravíme také zahradu, která klientům poslouží k setkávání i terapeutickým aktivitám.