O projektu

Jak chráněné bydlení funguje?

Chráněné bydlení je ideální volbou pro lidi, kteří chtějí žít aktivně a sami řídit chod své domácnosti. Vážný zdravotní stav, který vyžaduje pomoc jiné osoby při běžných denních situacích, jim ale zcela nezávislý život znemožňuje. Právě chráněné bydlení je proto vhodným kompromisem. To naše je určené osobám ve věku 19 až 80 let s těžkým tělesným postižením, případně s přidruženou zrakovou vadou. Osobám s potřebou vysoké míry podpory (3. a 4. stupeň závislosti) poskytne potřebnou péči osobních asistentů ve dne i v noci, zároveň ale možnost rozhodovat o svém životě a převzít za něj zodpovědnost.

Všichni klienti se společně podílejí na nákladech za bydlení i péči o domácnost. Společně s asistenty nakupují, uklízí nebo plánují volný čas. Kdykoliv však mohou odjet, vyrazit na výlet s přáteli nebo si pozvat návštěvu. Zkrátka vše, co k dospělému životu patří.

Projekt v kostce

  • Rozpočet projektu: 18 milionů
  • Plánované otevření: leden 2024
  • Počet lůžek: 5
  • Počet pater: 3

Podpořte nás

Chci pomoci

Projekt s rozpočtem 18 milionů realizujeme díky dotaci Evropské unie. Ta ale stačit nebude. Zhruba 3 miliony korun musíme sehnat sami. Podpořte nás a my se vám odměníme. Je libo grilovačku na budoucí terase, pamětní cihličku nebo zážitek s některou z brněnských osobností? Výběr je široký!

Jak se staví nový domov?

Projekt chráněného bydlení rozhodně nevznikl na koleni. Jeho přípravě se totiž věnujeme už více než 2 roky. Pro to, abychom mohli usilovat o evropský grant, bylo nutné připravit detailní studii proveditelnosti, plán rekonstrukce i přesné rozpočty a harmonogram prací. Spolupracujeme s dotační agenturou, architekty i bankovními institucemi tak, aby vše proběhlo transparentně a bez komplikací.

Z třípatrového domu postupně vznikne plně bezbariérový domov pro pět vozíčkářů. Příkré schody nahradíme širokou chodbou, podlahy v prvním patře zvedneme a vybudujeme široký vjezd na terasu. V prvním a druhém patře vzniknou bytové jednotky se dvěma samostatnými pokoji a společnou koupelnou a kuchyní. Starou půdu upravíme na střešní apartmá doplněné o odpočinkovou místnost pro asistenty. Do všech pokojů povede z přízemí prostorný výtah. Upravíme také zahradu, která klientům poslouží k setkávání i terapeutickým aktivitám.