Pojďte s námi na prohlídku domu

9. 4. 2021

Kupujeme starý dům a vytvoříme v něm chráněné bydlení pro pět osob s těžkým tělesným postižením. Tuhle větu už od nás z kampaně Cihlu k cihle znáte. Jak ale dům v brněnských Černovicích vypadá a jakou má historii? Dovolte nám pozvat vás na malou prohlídku.

Stoletá stavba

Historie domu na ulici Štolcova se začíná psát už v roce 1919. Nás ale zajímá především od roku 1965, kdy nemovitost kupují manželé Blažkovi. Společně s dcerou Marií se stěhují do prvního patra domu a začínají pracovat na tom, aby život nemocné Marušky byl co nejvíce podobný životu jejích vrstevníků. Maminka se na plno věnuje péči o dceru, rehabilitacím a cestám do lázní nebo k lékaři. Maruščin tatínek jezdí jako řidič z povolání domů pouze na víkendy. Malá Maruška si zařizuje své království v samém podkroví domu, odkud má krásný výhled do zahrady.

Veliký dům sdílela tříčlenná rodina společně s Maruščiným strýcem a dědečkem, se kterým Maruška trávila spoustu času. Po jeho smrti se Blažkovi přestěhovali do přízemí. Zhoršující se zdravotní stav Marušky totiž přinášel i stále omezenější možnosti pohybu. Postupně se proto musela vzdát svého pokojíčku v nejvyšším patře a učit se pohybovat na vozíku. Se schody do patra jí pomohla instalace malé plošiny.

Malá Maruška s maminkou na zápraží domu.

Opouštění domova

V momentě, kdy s maminkou v důchodovém věku zůstaly v domě samy, byla už Maruška zcela odkázána na vozík. Po pěti letech společného soužití se proto rozhodla začít navštěvovat denní stacionář a následně zůstat v pobytovém zařízení. Paní Blažkovou pak v domě navštěvovali osobní asistenti Domova pro mne až do doby, kdy se kvůli zranění musela přesunout do zařízení pečující o seniory. Dům tak po mnoha letech zůstal prázdný. S výjimkou občasných dobrodružných výprav Marušky a její kamarádky Jany tomu tak bylo až do nedávna. My to ale už velmi brzy změníme.

Dům, který je dnes již ve vlastnictví Domova pro mne, je řešený jako typická městská řadovka. Vyhnán je do výšky a vzadu nabízí úzkou ale dlouhou zahradu i s malou kůlnou. Hodně pater ale znamená i hodně schodů a bariér. Jeho úpravy proto musíme vzít doslova od podlahy. Jak to tu momentálně vypadá? Prohlédněte si dům v naší fotogalerii.