Listopad: co je nového na stavbě chráněného bydlení

24. 11. 2022

Už v říjnovém článku jsme se vám svěřili s tím, jak nám rekonstrukce řadového domku v brněnských Černovicích nachystala nejedno překvapení. Nenechali jsme se ale rozhodit a stavební práce už jsou zase v plném proudu! Pokračujeme s pozměněnou projektovou dokumentací a těšíme se na to, že dům už brzy začne místo staveniště připomínat útulný bezbariérový domov, který zde chceme vybudovat pro pětici vozíčkářů.

Zdvižná plošina je lepší než výtah

V listopadu se na dům vrhli řemeslníci, kteří se zaměřili na revizi stropů a úpravy kanalizace. Podlaháři betonují a ošetřují trámy podlah ochranným nátěrem, aby je zakonzervovali. Také my myslíme na současnou energetickou krizi a řešíme otázky zateplení, aby byl dům co možná nejvíce nízkonákladový. A protože – jak už víte – chceme mít třípatrový dům samozřejmě bezbariérový, připravujeme se na instalaci výtahu. Dodavatel bezbariérových přístupů, firma Vecom, nám dodá vertikální zdvižnou plošinu, která se svým principem podobá klasickému výtahu, vyžaduje ale mnohem méně stavebních úprav, což je pro nás ideální. Momentálně řešíme barvu interiéru kabiny a dveří, aby se naše plošina co nejlépe hodila k budoucímu vnitřnímu vybavení domu. Strojovnu plošiny pak umístíme do garáže.

Poslední rok projektu je před námi 

Čas, který jsme už nad projektem chráněného bydlení strávili, by se dal spočítat nejen na dny a měsíce, ale dokonce i na roky. Možnost získat výraznou podporu z evropských fondů přišla v roce 2018, dva roky na to náš projekt dostal zelenou, následoval nákup nemovitosti, tvorba rozpočtu a veřejné výběrové řízení na realizaci celé rekonstrukce, ve kterém zvítězila stavební společnost ZIPP Brno s.r.o.. Už ale jdeme do finále! Začátkem roku 2024 se do domu nastěhuje pět vozíčkářů, kteří budou mít s pomocnou rukou osobních asistentů možnost žít svůj život svobodně a naplno. Aby se všechno povedlo, bez vaší pomoci to ale nepůjde – veřejnou sbírku na naše chráněné bydlení můžete podpořit třeba nákupem některého z dárků a zážitků, nebo poslat libovolnou částku na náš transparentní účet přes portál Darujme.cz.

Podpořte náš projekt chráněného bydlení. Děkujeme.❤️