Chráněné bydlení Štolcova: poslední rok rekonstrukce je před námi

14. 2. 2023

Do nového roku jsme na Štolcově vstoupili jak jinak, než pracovně. Máme čerstvé informace o tom, jak rekonstrukce domu, kde budujeme bezbariérové chráněné bydlení pro lidi s těžkým handicapem, pokračuje v roce 2023. Jaký byl zatím leden a únor na stavbě?

Máme okna!

Čelní strana domu se pyšní novými plastovými okny už pár měsíců. Teď jsme si vzali do parády i okna směrem do zahrady. Ta původní jsme vybourali, vyměnili je za větší, a do budoucí kuchyně a koupelny jsme tak dostali více světla. Snížili jsme taky parapety, aby obyvatelé domu viděli do zahrady i z vozíku. Hurá!

Výtah už se rýsuje

Velkou proměnou prochází výtahová šachta. Bez výtahu se třípatrový řadový dům, který má sloužit jako bezbariérové bydlení pro pět vozíčkářů, neobejde. Šachtu pro výtah jsme omítli, a chystáme do ní instalovat šestimetrový píst, který plošinu výtahu pohání. Vybrali jsme taky barvu interiéru kabiny a dveří, aby se naše plošina co nejlépe hodila k budoucímu vnitřnímu vybavení domu. Strojovnu plošiny pak umístíme do garáže.

Stropy, podlahy a to další…

Stropy byly při rekonstrukci jedna z důležitých otázek. Stropní trámy jsme očistili a zakonzervovali a díky podhledům se nám podařilo začistit členitý strop a skrýt nerovnosti a elektrické rozvody. V koupelnách už je osazený Geberit, vybrali jsme odolnou vinylovou podlahu, a momentálně řešíme, jak v domě ochránit exponované hrany, aby je stupačky vozíku nepoškodily.

2023: poslední rok projektu

Cihlu k cihle je náš zatím největší projekt, na kterém pracujeme posledních pár let. Možnost získat výraznou podporu z evropských fondů přišla v roce 2018, dva roky na to náš projekt dostal zelenou, následoval nákup nemovitosti, tvorba rozpočtu a veřejné výběrové řízení na realizaci celé rekonstrukce, ve kterém zvítězila stavební společnost ZIPP Brno s.r.o..

Už ale jdeme do finále! V podzimních měsících máme v plánu kolaudaci a začátkem roku 2024 se do domu nastěhuje pět vozíčkářů. K tomu, aby se všechno povedlo, můžete přispět i vy: veřejnou sbírku na naše chráněné bydlení podpoříte třeba nákupem některého z dárků nebo zážitků, můžete také poslat libovolnou částku na náš transparentní účet přes portál Darujme.cz.

Přidejte cihlu k cihle a podpořte náš projekt chráněného bydlení.

Děkujeme.